Lufta civile në Afganistan, talebanët marrin qarkun e Khamyab

0

Talebanët në Afganistanin e veriut kanë marrë një distrikt strategjik të rëndësishëm pranë kufirit me Turkmenistanin dhe kërcënuan një kryeqendër province, duke vrarë dhjetëra trupa afganë në një seri sulmesh.

Gjatë tre ditëve të fundit, më shumë se 80 ushtarë të Forcës Kombëtare Afgane që trajnohen nga ushtria amerikane janë vrarë nga forcat rebele talebane, ndërkohë që shefi i policisë së provincës së Khamyab, ka deklaruar se forcat qeveritare u tërhoqën nga zona për të shmangur viktimat mes civilëve.

Zyrtari nuk pranoi të fliste për viktimat midis forcave të tij, por sipas raportimeve, në luftime u vranë tetë policë dhe disa të tjerë u plagosën.