BMW humb blerësit për shkak të ekologjisë, përgatit përgjigjen

0

Edhe pse këto dy SUV kanë rezultate të mira, gjithçka nuk është e përsosur për BMW, veçanërisht në Amerikën e Veriut
BMW ka bërë një goditje të plotë me gjeneratat e reja të modeleve X3 dhe X5, shitjet e të cilave janë 60% më të mira se të mëparshmet.

Edhe pse këto dy SUV kanë rezultate të mira, gjithçka nuk është e përsosur për BMW, veçanërisht në Amerikën e Veriut.

Një përzgjedhje e dobët e njësive motorike largon klientët potencialë nga BMW dhe i kthen ata te konkurrentët si Jaguar dhe Tesla, madje Hyundai. Arsyeja është modele hibride, kështu që BMW pritet të reagojë shpejt dhe të përgatitet për konkurrencën për I-Pace, Konu Electric dhe Tesla Model X.

BMW ka bërë të ditur se do të sjellë versionet hibrid të X3 xDrive30e dhe X5 xDrive45e në dy vitet e ardhshme, njëra pas tjetrës. Kështu, BMW do të rrisë praninë në këtë segment duke e ditur se së shpejti do të mbërrijë iX3 plotësisht elektrike.

BMW X3 xDrive30e do të marrë përsipër njësinë e vozitjes nga BMW 330e iPerformance e përbërë nga një motor benzinë me katër cilindra 2.0-litërsh dhe një motor elektrik që sjell 275 kuaj fuqi së bashku me një autonomi prej 60 km me një mbushje. Spekulohet se X3 me këtë makinë mund të ketë një konsum mesatar prej rreth 3-4 l / 100 km.

X5 xDrive45e duhet të ketë motor të rregullt me gjashtë cilindra 3.0 litërsh dhe një motor elektrik të ngjashëm në mes të motorit SUS dhe kutisë së shpejtësisë. BMW njofton se do të ketë 395 kuaj fuqi, dhe do të përshpejtojë 0-100 km / h për vetëm 5.6 sekonda, me një autonomi prej 50 km në kushte reale të vozitjes.