“Google” fiton betejën ligjore, do të fshijë përmbajtjet vetëm në Europë!

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Gjykata Evropiane e Drejtësisë konstatoi se “Google” nuk ka përse të fshijë përmbajtje të caktuara në gjitha botën.

Kjo do të thotë se kompania duhet të heqë rezultatet e kërkimit vetëm në Evropë, dhe jo gjetkë, nëse merr kërkesë të caktuar. Vendimi buron nga një mosmarrëveshje midis kompanisë “Google” dhe një rregullatori francez të privatësisë.Në vitin 2015, CNIL urdhëroi firmën që të hiqte globalisht rezultatet e kërkimeve në faqet që përmbajnë informacione të dëmshme ose të rreme për një person.Vitin pasues, Google nxori një opsion të bllokimit, që i parandalon përdoruesit në Evropë të shohin rezultatet e fshira të kërkimit.

Por, kompania i rezistoi censurimit të rezultateve të kërkimit në pjesë të tjera të botës.Për rrjedhojë, ajo është përballur me një gjobë prej 100,000 eurosh, që CNIL është përpjekur t’ia vendosë.Gjykata Evropa e Drejtësisë konstatoi të martën se, sipas ligjit të Bashkimit Evropian, nuk ka asnjë detyrim për “Google” që të fshijë rezultatet në gjithë motorin e kërkimeve. “Google” ka argumentuar se detyrimi mund të abuzohej nga qeveritë autoritare që bëjnë përpjekje të mbulojnë abuzimet e të drejtave të njeriut.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Prekëse: Foshnja katër ditëshe bëhet viktima më e re e koronavirusit

Një foshnje, e cila nuk është identifikuar, ka vdekur në qytetin Natal pasi kishte lind para kohe në orët...

Komuna e Tetovës: Ja cilat markete do të punojnë gjatë orës policore

Gjatë orës policore Inspektorati Shtetëror i Tregut në çdo qytet ka ekipe kujdestare të cilat do të bëjnë kontrollin e marketeve të cilat punojnë...

Lazio blindon Strakoshën, arrihet akordi për rinovimin e kontratës

Lazio blindon Thomas Strakoshën edhe për 5 vite të tjera. Duke parë interesimin e klubeve prestigjoze të Europës për të marrë shërbimet e gardianit të...

Mbi 100,000 të vdekur nga koronavirusi në botë

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në botë e ka kaluar shifrën 100,000. Të infektuar llogaritet të jenë 1.6 milionë njerëz. Vdekja e parë ndodhi në...

Filipçe: Me sukses amortizohet goditja e koronavirusit, kemi rritje lineare

Shkup, 10 mars 2020 (INFOMAGAZIN) – Në 24 orët e fundit në shtet janë bërë 496 testime të Kovid-19, prej të cilëve janë konfirmuar pozitivë...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: