Pse u ndalua përdorimi i Ranitidinës

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Ranitidina, medikamenti që përdoret për shqetësimet e stomakut, hiqet nga përdorimi edhe nga tregu farmaceutik në Shqipëri. Pas njoftimit të Agjencisë Europiane të Barnave se disa ilaçe që kanë në përbërje ranitidinë kanë elemente kancerogjene.

Agjencia Kombëtare e Barnave njoftoi tërheqjen e disa medikamenteve. Drejtues të saj u bëjnë thirrje mjekëve në spitale publike, private dhe në qendra shëndetësore të mos i japin me recetë Ranitidinën dhe barnat që përmbajnë këtë element.

Agjencia ka nisur kontrolle në farmaci dhe depo për zbatimin e këtij urdhri. Në rast se konstatohet tregtim i këtij medikamenti dhe barnave me përmbajtje Ranitidinë do të ketë masa ndaj farmacive.

Administrata Amerikane e Barnave dhe Agjencia Europiane e Barnave njoftuan se në barnat Ranitidinë apo me përmbajtje të këtij elementi, pas testeve laboratorike është gjetur lëndë kancerogjene.

Çfarë është Ranitidina?

Ranitidina frenon veprimin e histaminës duke ndalur sekretimin e acidit gastrik gjatë ditës si edhe gjatë natës në stomak. Ranitidina ul aciditetin dhe vëllimin e lëngut gastrik. Një dozë e vetme është e efektshme për më shumë se 12 orë. Pirja e duhanit ndikon në uljen e efektit të terapisë me ranitidinë.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Ziadin Sela nga Tirana: Qeveria LSDM-BDI e ka humbur që moti betejën me krimin dhe korrupsionin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një intervistë për Euronews Albania, ka deklaruar se Qeveria aktuale e...

Ish ushtari i UÇK-së: ‘Me pas ditë që vjen kjo ditë asnjëherë nuk do tua kisha ruajtur shpinën’

Ish pjestari i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Ramush Hasallari, ka thumbuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetin nëpërmjet një fotografie të postuar në...

Ziadin Sela apel administratorëve shqiptarë: Ju garantojmë mbështetje dhe avansim

Ziadin Sela i shoqëruar nga kryesia e ngushtë po vazhdon takimet me qytetarët duke bashkëbiseduar me ç'do shqiptarë për të dëgjuar hallet,sugjerimet,këshillat por dhe...

Acquiring casino

Acquiring casino To deliver Betsson, we tend to always attempt to present you the extensively pleasurable video gaming experience. We all try this by...

Stuff A person Will Do With  gambling house games

Stuff A person Will Do With  gambling house games These people were the primary reproductions slots that they are made, mostly getting through 3...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!