Logoja e Apple mund të ndriçohet në iPhone 12, kur merrni njoftime të reja

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Njerëzit kanë qenë në kërkim të dëshpëruar për mënyra për ta bërë që të ndizet logoja e Apple në pjesën e pasme të iPhone, që nga pajisja e debutuar në vitin 2007.

Disa madje kanë pasur sukses. Por duket se iPhone i ardhshëm i firmës Cupertino (i quajtur iPhone 12) mund të ofrojë funksionin si standard – logoja që ndriçohet sa herë që ka një njoftim të palexuar.

Zbuluar së pari nga Apple Insider, vërehet se kompania me emër frutash ka paraqitur një kërkesë për patentë për të përdorur logon në pjesën e pasme të iPhone si një dritë njoftimi.

Më konkretisht, Apple parashikon që drita të ndryshojë pamjen për të tërhequr vëmendjen në përgjigje të komunikimit në hyrje – një telefonatë ose një mesazh në WhatsApp, për shembull – dhe njoftime të tjera të lidhura me përdoruesit, si ngjarje kalendarike dhe alarme.

Patenta lë të kuptohet se mund ta bëjë këtë duke ndryshuar ngjyrën, duke u ndriçuar ose ndezur.
Sidoqoftë, ky nuk është një koncept plotësisht i ri.

Siç është cekur nga The Verge, logoja në pjesën e pasme në Motorola One Zoom ndizet si një LED njoftimesh dhe jo sikur lexues i gjurmëve të gishtërinjve, siç ishte rasti në modelet e mëparshme.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Bardhyl Alia: Këndvështrimi i situatës në RMV

Shkruan Bardhyl Alia:   Më pyetën Me pyeten çfar eshte kendveshtrimi  im  ndaj  situates ne Maqedoni( RMV) çfar kendveshtrimi prêt prej meje ,...

Më 12 prill do jemi në vendlindje për të mbështetur Aleancën për Shqiptarët

Aleanca për Shqiptarët-dega për Zvicërr ka mbajtur mbledhje ku është diskuruar rreth aktiviteve politike me theks të veçantë zgjedhjet e përgjithshme që do të...

Ziadin Sela nga Tirana: Qeveria LSDM-BDI e ka humbur që moti betejën me krimin dhe korrupsionin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një intervistë për Euronews Albania, ka deklaruar se Qeveria aktuale e koalicionit LSDM-BDI ka dështuar në...

Ish ushtari i UÇK-së: ‘Me pas ditë që vjen kjo ditë asnjëherë nuk do tua kisha ruajtur shpinën’

Ish pjestari i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Ramush Hasallari, ka thumbuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetin nëpërmjet një fotografie të postuar në...

Ziadin Sela apel administratorëve shqiptarë: Ju garantojmë mbështetje dhe avansim

Ziadin Sela i shoqëruar nga kryesia e ngushtë po vazhdon takimet me qytetarët duke bashkëbiseduar me ç'do shqiptarë për të dëgjuar hallet,sugjerimet,këshillat por dhe...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!