Sulmohet baza e forcave amerikane në Somali

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Xhihadistët sulmuan një bazë ushtarake në Somali, në të cilën trupat amerikane i stërvisin forcat speciale lokale.

Sulmi ndodhi në bazën Baledogle, në rajonin Shabelle e Poshtme, por nuk u raportua për viktima.

Përgjegjësinë për të e mori grupi militant Al-Shabab, duke thënë se ka përdorur makinë bombë për të hyrë në bazë.

Zyrtarët ushtarakë thanë se xhihadistët janë zmbrapsur.
Baza, e cila ndodhet rreth 100 km në perëndim të kryeqytetit Mogadishu, strehon forca speciale amerikane, forca speciale somaleze dhe paqeruajtës të Ugandës.

Shtetet e Bashkuara i kanë shtuar ndjeshëm sulmet ajrore kundër grupit Al-Shabab, i cili është i lidhur me Al-Kaidën, qëkur presidenti Donald Trump ka marrë detyrën në janar të vitit 2017.

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se Al-Shababi ka kontroll mbi pjesë të mëdha të Somalisë dhe aftësi të kryejë sulme me bombardues vetëvrasës, pajisje eksplozive, mortaja dhe armë të vogla.

Në në tjetër zhvillim, të hënën në Somali, një konvoj i forcave italiane u godit po ashtu nga një shpërthim.

Ministria e Mbrojtjes e Italisë tha se nuk është raportuar për viktima.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Bardhyl Alia: Këndvështrimi i situatës në RMV

Shkruan Bardhyl Alia:   Më pyetën Me pyeten çfar eshte kendveshtrimi  im  ndaj  situates ne Maqedoni( RMV) çfar kendveshtrimi prêt prej meje ,...

Më 12 prill do jemi në vendlindje për të mbështetur Aleancën për Shqiptarët

Aleanca për Shqiptarët-dega për Zvicërr ka mbajtur mbledhje ku është diskuruar rreth aktiviteve politike me theks të veçantë zgjedhjet e përgjithshme që do të...

Ziadin Sela nga Tirana: Qeveria LSDM-BDI e ka humbur që moti betejën me krimin dhe korrupsionin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një intervistë për Euronews Albania, ka deklaruar se Qeveria aktuale e koalicionit LSDM-BDI ka dështuar në...

Ish ushtari i UÇK-së: ‘Me pas ditë që vjen kjo ditë asnjëherë nuk do tua kisha ruajtur shpinën’

Ish pjestari i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Ramush Hasallari, ka thumbuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetin nëpërmjet një fotografie të postuar në...

Ziadin Sela apel administratorëve shqiptarë: Ju garantojmë mbështetje dhe avansim

Ziadin Sela i shoqëruar nga kryesia e ngushtë po vazhdon takimet me qytetarët duke bashkëbiseduar me ç'do shqiptarë për të dëgjuar hallet,sugjerimet,këshillat por dhe...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!