Bashkimi Evropian duhet të përgatitet për valën e re të migrantëve

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Në vitin 2015, në fillimin e valës së migrantëve që goditën brigjet evropiane gjatë viteve të ardhshme, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se migracioni dhe azili do të “preokupojnë Evropën shumë, shumë më tepër sesa çështja e Greqisë dhe stabiliteti i euros”- I cili ishte shqetësimi kryesor pas krizës globale financiare 2007-2008. Katër vjet më vonë, pak njerëz do të argumentonin me deklaratën e saj. Në vitin 2016, qytetarët britanikë votuan të largohen nga Bashkimi Evropian, pjesërisht për shkak të frikës së migracionit. Në të gjithë kontinentin, ekstremizmi i ekstremit të djathtë – po ashtu i nxitur nga ksenofobia – është rritur. Brenga, shqetësimet për terrorizmin janë rritur. Megjithatë kontinenti jo vetëm që i mungon një politikë e koordinuar, humane dhe gjithëpërfshirëse për imigracionin, e cila do të bëhet më e ngutshme në muajt dhe vitet në vazhdim, por gjithashtu duket se nuk është në gjendje të pajtohet edhe për masa afatshkurtra.

Nuk është e mundur të harrohen imazhet e mijëra refugjatëve që ikin nga dhuna përpara pushtimit të Irakut dhe Sirisë së Shtetit Islamik. Pjesa dërrmuese e tyre përdorën kontrabandistë të cilët ata paguanin për të hipur në anije gome të mbingarkuara në brigjet perëndimore të Turqisë. Duke udhëtuar me një qese plehra për të mbajtur gjërat e tyre dhe një celular për të drejtuar veten e tyre, ata ishin të pasigurt nëse do të mbijetonin me kalimin në Greqi, e lëre më në Evropë, ku kishin planifikuar të vendoseshin.

Ndërsa debati vazhdon, njerëzit e vërtetë po vuajnë. Në Libi, Kombet e Bashkuara kanë përshkruar situatën brenda kampeve të ndalimit, ku migrantët mbahen ndërsa përpiqen të kalojnë Mesdheun në Evropë si “të tmerrshme “. Në vitin 2017, Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk njoftoi se ai do të mbyllte rrugën e migracionit Mesdheut Qendror, që në praktikë ka nënkuptuar që ata refugjatë dhe migrantë që kërkojnë të hyjnë në Evropë përmes Libisë kanë qenë të mbërthyer në qendrat e paraburgimit. Varkat e rojeve bregdetare në Libi kanë përgjuar varka me kufi evropian dhe i kanë dërguar ato përsëri në qendrat e paraburgimit në Libi, ku refugjatëve dhe migrantëve u është refuzuar ushqimi dhe kujdesi i mjaftueshëm mjekësor. Qindra ata që janë përpjekur të kalojnë nga kampet në Evropë vdiqën duke u përpjekur të bëjnë kalimin këtë vit të kaluar.

Ndërkohë, ka pasur një rritje të vazhdueshme të numrit të refugjatëve dhe migrantëve që mbërrijnë në Greqi. Shifrat e fundit tregojnë se 44,000 azilkërkues udhëtuan përtej detit Egje midis janarit dhe nëntorit, një rritje e një të tretës mbi 32.500 përgjatë gjithë vitit 2018. Dhjetra mijëra prej tyre jetojnë në rrethana të tmerrshme në kampe Greke. Në fund të tetorit, Komisioneri i Këshillit të Evropës për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatovic, tha se kampet janë ” në buzë të katastrofës ” dhe “shpërthyeses”. Ajo vlerësoi se ka 100,000 migrantë dhe refugjatë që jetojnë në kushte të këqija në vend, me një vonesë të gjatë në përpunimin e kërkesave për azil.

Megjithatë, në fund të tetorit, qeveria Greke e sapozgjedhur miratoi ligje më të forta për azilin, që do të thotë se njerëzit e kapur në sistem do të qëndrojnë atje më gjatë. Dhe më 19 nëntor, Alkiviadis Stefanis, zëvendësministri grek i mbrojtjes, njoftoi se Athina po mbyllte kampin Moria në Lesbos për të përpunuar kërkesat për azil 15,000 azilkërkuesit atje. Javën e kaluar, policia greke zbuloi 41 migrantë në një kamion frigoriferik në veri të vendit.

Incidentet janë një kujtesë se për shumë migrantë, rreziqet ia vlen shansi për të filluar një jetë të re.

Dhe në muajt dhe vitet e ardhshme, Evropa mund të shihte edhe më shumë refugjatë që përpiqeshin të arrinin në kufijtë e saj. Së bashku me konfliktet e vazhdueshme në Irak, Siri dhe Jemen, ka një kuptim në rritje që migracioni i klimës do të rezultojë në një fluks të madh njerëzish nga vendet e sapo të hapura të pabanueshme, të gjithë që kërkojnë të rindërtojnë jetën e tyre./infomagazin.net

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Meet with the UPS that is hot delivery driving ladies crazy in NYC

Meet with the UPS that is hot delivery driving ladies crazy in NYC Gunman whom hijacked UPS truck shot,...

Flet për herë të parë dhëndrri që i vdiq nusja nga helmimi misterioz

Janë ende të freskëta dekoret e dasmës së Olsit dhe Rezartës, por fatkeqësisht martesa e tyre, që finalizoi një histori dashurie katër vjeçare, nuk...

Zaev kritikon gjyqësorin: Të kontrollohet pasuria e gjykatësve

Pastrimi në gjyqësor duhet të fillojë menjëherë, bëri thirrje lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, në tribunën e fundit nga tribuna e mbajtur në Shkup....

Ziadin Sela: Fati i shqiptarëve vendoset më 12 Prill (VIDEO)

Kreu i Aleancës për Shiqptarët, Ziadin Sela bashkë me bashkëpunëtorët e tij, janë duke realizuar takime me qytetarët nëpër çdo vendbanim ku ata kanë...

Exactly How Much Do Ukrainian Mail Order Brides Expense?

Exactly How Much Do Ukrainian Mail Order Brides Expense? Their key life stumbled on light after their unexpected death Brand ...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!