Kinë, përdoruesve të shërbimeve mobile do ju skanohet fytyra

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Qytetarëve në Kinë do ju kërkohet të skanojnë fytyrën kur regjistrojnë kontrata të reja mobile ndërsa autoritetet kërkojnë të verifikojnë identitetin e qindra miliona përdoruesve të internetit.

Rregullat e reja të lajmëruar në Shtator hynë në fuqi ditën e Diele. Qeveria thotë se dëshiron “të mbrojë të drejtat legjitime dhe interesat e qytetarëve në hapësirën” kibernetike.

Kina aktualisht përdorues teknologjinë e njohjes së fytyrës për të mbikëqyrur popullsinë. Është një lider botëror në këtë drejtim por intensitifikimi i kësaj teknologjie ka nxitur debate të reja.

 

 

Kur qytetarët të regjistrojnë kontrata të reja, atyre jo vetëm që do tu kërkohet një kartë identiteti por edhe tu skanohet fytyra për të verifikuar se janë i njëjti person që figuron në dokumentin e identifikimit.

Vitet e fundit Kina ka aplikuar rregulla që detyrojnë qytetarët të përdorin emra dhe identitete reale në internet. Në 2017-ën kërkoi që platformat e internetit të verifikojnë identitetin reale të përdoruesit përpara se ti lejojnë të postojnë online.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Meet with the UPS that is hot delivery driving ladies crazy in NYC

Meet with the UPS that is hot delivery driving ladies crazy in NYC Gunman whom hijacked UPS truck shot,...

Flet për herë të parë dhëndrri që i vdiq nusja nga helmimi misterioz

Janë ende të freskëta dekoret e dasmës së Olsit dhe Rezartës, por fatkeqësisht martesa e tyre, që finalizoi një histori dashurie katër vjeçare, nuk...

Zaev kritikon gjyqësorin: Të kontrollohet pasuria e gjykatësve

Pastrimi në gjyqësor duhet të fillojë menjëherë, bëri thirrje lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, në tribunën e fundit nga tribuna e mbajtur në Shkup....

Ziadin Sela: Fati i shqiptarëve vendoset më 12 Prill (VIDEO)

Kreu i Aleancës për Shiqptarët, Ziadin Sela bashkë me bashkëpunëtorët e tij, janë duke realizuar takime me qytetarët nëpër çdo vendbanim ku ata kanë...

Exactly How Much Do Ukrainian Mail Order Brides Expense?

Exactly How Much Do Ukrainian Mail Order Brides Expense? Their key life stumbled on light after their unexpected death Brand ...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!