Ziadin Sela nga Tirana: Qeveria LSDM-BDI e ka humbur që moti betejën me krimin dhe korrupsionin

0

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një intervistë për Euronews Albania, ka deklaruar se Qeveria aktuale e koalicionit LSDM-BDI ka dështuar në rrugën për antarsim në BE, Maqedonia e Veriut nuk mori datë për çelje të bisedimeve për anëtarësim për shkak se reformat sidomos në drejtësi kanë dështuar, por jo vetëm.

 

Më 2016 vendi doli nga një regjimë dhjetvjeçarë i cili kishte dy komponenta VMRO dhe BDI,koalicioni aktual mes Lsdm dhe Bdi s’do mendë e humbi betejën me krimin dhe korrupsionin prandaj edhe nuk u hapën negociatat me BE.

Aleanca për Shqiptarët me siguri pas 12 prillit do të merrë legjimitetin për të përfaqsuar shqiptarët në puashtet dhe redormat në drejtsi,funksionimi i shtetit të së drejtës,lufta kundër krimit dhe korrupsionit,reformat në organet e sigurisë janë top-prioritet tona dhe jamë i bindur se me një qeverisje ndryshe data do të vijë me patjetër- ka deklaruar Sela për Euronews.