Bardhyl Alia: Këndvështrimi i situatës në RMV

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Shkruan Bardhyl Alia:

 

Më pyetën

Me pyeten çfar eshte kendveshtrimi  im  ndaj  situates ne Maqedoni( RMV)

çfar kendveshtrimi prêt prej meje , i lindur ne nje shoqeri te lire?

Dhe kur shoh nje gogol enverist ne krye te vendit per 20 vjet, i sfiduar vetem nga te afermit, enverist-titist?

Te gjithe hajna, trafikante dhe tradhtare te bere bashke ne kurriz te keti kombi.

Te pameshirshem.

Te pandalshem

E takova Mustafen e LDK-se nje dite ne Rue Neuve, ne Bruksel te shoqeruar.

Pati ardhur per tu sheruar.

Po ata, mustafat e tjere , qe nuk gjejne ilaçe ne spitalet e kosoves se pavarur?

E pavarur, po.

Por e shfryer nga lodhja per nje jete se pakti aq  te denje  sa e kishin gjate pushtimit.

Ne Kosove,ne  Maqedoni, ne Shqiperi, i njejti simptom per te njejtat  plage.

Cili do te ishte kurimi, me pyesni mua.

Do t’ju pergjigjesha me nje fjale :

Morali!

Sepse morali, dhe vetem ai, e ndane te miren nga e keqja.

Cila do te ishte vlera parimore e çdo politikani?

Do t’ju pergjigjesha me nje fjale :

Morali.

Sepse morali , nuk njeh medyshje : je ose s’je.

Te tanet nuk jane

Pike.

Nuk jane dhe kurre s’do jene.

Pike. Pike.

Skenderbeu

Hekim nga sindromi i Skenderbeuizimit.

Te gjithe komandate thone italianet per ne.

Do thoja,te gjithe Skenderbe.

Heroi ii gjysme mijevjeçarit nuk do rilinde më!

Sepse nuk e ka ate kapacitet por edhe se nuk ia lejon feja.

Feja.

Me mire hiç se pahiç.

Me mire krishtere se muhametan.

Me mire dyshues se sa i bindur.

Me mire shqiptar se te gjithe te marura bashke.

Shqiptar.

Me gjak

Te paster.

Ku t’jete

I gjalle a i vdekur

I varfur , i pasur.

I lire, i burgosur

Me ose pa fjalor

Fjala.

Duhet te mbahet.

Duhet te ruhet.

Duhet te mbrohet.

Mbrojtja.

Nje investim i qendrueshem ndaj popullates

Nje angazhim vullnetar i qytetareve.

Qyteti

Ose katundi.

Me lindi sfida retorike mes te dyjave.

A do qytetarizohet katundi, ose do te katundarizohet qyteti?

Pegjigjja eshte e qarte aq sa edhe rrugaçeria e politikaneve.

Politika.

Per nje bashkim njerzor  me moral dhe ide.

Brenda dhe jashte kufijve te Maqedonise.

Maqedonia.

Ambalazh qe s’e pasqyron te verteten.

N’dasht,

Kur behemi bashke brenda kufirit te se mires.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Humbja e BDI-së në zgjedhjet parlamentare të 12 prillit të këtij viti do jetë fitore për shqiptarët

Në zgjedhjet parlamentare të viti 2016, BDI-së iu përgjysmuan deputet. Por në njëfarë mënyre u dyfishua  ndikimi politik i...

Ekskluzive: Dorëhiqet kryetari i këshillit më të madhë vendorë të BDI në Kërçovë

Sipas informacioneve që ka siguruar portali Infomagazin, Lulzim Limani kryetar i këshillit më të madhë vendorë në Kërçovë ka dhënë dorheqje në shenjë revolte...

Sela pas takimit me Kurtin, në takim me aktivin politik të ASH Tetovë

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, sot ka realizuar takim me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin. Pas këtij takimi kreu i ASH-së, ka realizuar edhe...

Kush janë “hot” femrat që votojnë online për Lëvizjen Besa? ( foto)

Kush janë "hot" femrat që votojnë online për Lëvizjen Besa? ( foto) Sa më shumë që ofrohen zgjedhjet partitë politike bëjnë analizat dhe kalkulimet e...

Takimi i dytë mes Aleancës dhe Alternativës temë diskutimi programi zgjedhorë

Ja postimi i plotë nga faqja zyrtare e Alternativës: Sonte në selinë e Alternativës u zhvillua takimi i dytë mes grupeve të punës të koalicionit...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!