Bardhyl Alia: Këndvështrimi i situatës në RMV

0

Shkruan Bardhyl Alia:

 

Më pyetën

Me pyeten çfar eshte kendveshtrimi  im  ndaj  situates ne Maqedoni( RMV)

çfar kendveshtrimi prêt prej meje , i lindur ne nje shoqeri te lire?

Dhe kur shoh nje gogol enverist ne krye te vendit per 20 vjet, i sfiduar vetem nga te afermit, enverist-titist?

Te gjithe hajna, trafikante dhe tradhtare te bere bashke ne kurriz te keti kombi.

Te pameshirshem.

Te pandalshem

E takova Mustafen e LDK-se nje dite ne Rue Neuve, ne Bruksel te shoqeruar.

Pati ardhur per tu sheruar.

Po ata, mustafat e tjere , qe nuk gjejne ilaçe ne spitalet e kosoves se pavarur?

E pavarur, po.

Por e shfryer nga lodhja per nje jete se pakti aq  te denje  sa e kishin gjate pushtimit.

Ne Kosove,ne  Maqedoni, ne Shqiperi, i njejti simptom per te njejtat  plage.

Cili do te ishte kurimi, me pyesni mua.

Do t’ju pergjigjesha me nje fjale :

Morali!

Sepse morali, dhe vetem ai, e ndane te miren nga e keqja.

Cila do te ishte vlera parimore e çdo politikani?

Do t’ju pergjigjesha me nje fjale :

Morali.

Sepse morali , nuk njeh medyshje : je ose s’je.

Te tanet nuk jane

Pike.

Nuk jane dhe kurre s’do jene.

Pike. Pike.

Skenderbeu

Hekim nga sindromi i Skenderbeuizimit.

Te gjithe komandate thone italianet per ne.

Do thoja,te gjithe Skenderbe.

Heroi ii gjysme mijevjeçarit nuk do rilinde më!

Sepse nuk e ka ate kapacitet por edhe se nuk ia lejon feja.

Feja.

Me mire hiç se pahiç.

Me mire krishtere se muhametan.

Me mire dyshues se sa i bindur.

Me mire shqiptar se te gjithe te marura bashke.

Shqiptar.

Me gjak

Te paster.

Ku t’jete

I gjalle a i vdekur

I varfur , i pasur.

I lire, i burgosur

Me ose pa fjalor

Fjala.

Duhet te mbahet.

Duhet te ruhet.

Duhet te mbrohet.

Mbrojtja.

Nje investim i qendrueshem ndaj popullates

Nje angazhim vullnetar i qytetareve.

Qyteti

Ose katundi.

Me lindi sfida retorike mes te dyjave.

A do qytetarizohet katundi, ose do te katundarizohet qyteti?

Pegjigjja eshte e qarte aq sa edhe rrugaçeria e politikaneve.

Politika.

Per nje bashkim njerzor  me moral dhe ide.

Brenda dhe jashte kufijve te Maqedonise.

Maqedonia.

Ambalazh qe s’e pasqyron te verteten.

N’dasht,

Kur behemi bashke brenda kufirit te se mires.