Skenari: BDI po përgaditet të përdhosë bustin e Skenderbeut!?

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Burime partiake brenda BDI-së thonë se një grup simpatizuesish të partisë së tyre në Shkup, kanë filluar përgatitje që këtyre ditëve të njollosin dhe dëmtojnë bustin e Skënderbeut në Shkup.
“Skenari është i njëjtë me atë kur para zgjedhjeve lokale u ngjyros me ngjyrë të zezë figura e Nënë Terezës te Sheshi Skënderbeu. Edhe kësaj radhe mund ngjyroset me ngjyrë të zezë përmendorja e Skenderbeut, ose të thyhet pllaka, ose një pjesë e përmendores. Edhe qëllimi është i njëjtë, që faji t’i hidhet partive tjera shqiptare, për t’i akuzuar se gjoja kanë doktrina fetare dhe se janë kundër figurave kombëtare. Edhe pse jemi në BDI, nuk pranojmë të përdoren këto metoda të pista për garë politike. Prandaj ju lusim si medium të afërt me krahun ushtarak të BDI-së ta njoftoni opinionin për këtë skenar”, kanë thënë burime partiake, që dëshirojnë të mbeten anonime.

Ky “skenar”, sipas tyre, do të realizohet përmes aktivistëve të rinj, të cilët janë “të manipuluar” dhe nuk e dinë prapaskenën e vërtetë. Cak i sulmeve të tyre mund të jenë edhe figura tjera kombëtare te Sheshi Skënderbeu, që përputhen në krijimin e imazhit të lartpërmendur.
“Veç kam qenë shumë i afërt me Aliun, se do të kisha dalë publikisht me emër dhe mbiemër do ta kisha paraqitur këtë skandal. Në BDI ekziston një rrymë partiake që financohet nga qarqe radikale të kishës serbe dhe greke. Prej tyre marrin miliona për të futur përçarje mes shqiptarëve. Jemi të habitur pse Aliu i mban kaq afër këta njerëz”, thekson njëri prej tyre.

Ata kërkojnë që policia reflektojë dhe të jetë vigjilente për të penguar kësi lloj skenarësh. Lidhur me këto informacione presim reagim zyrtar edhe nga BDI./Gazeta Lajm

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Humbja e BDI-së në zgjedhjet parlamentare të 12 prillit të këtij viti do jetë fitore për shqiptarët

Në zgjedhjet parlamentare të viti 2016, BDI-së iu përgjysmuan deputet. Por në njëfarë mënyre u dyfishua  ndikimi politik i...

Ekskluzive: Dorëhiqet kryetari i këshillit më të madhë vendorë të BDI në Kërçovë

Sipas informacioneve që ka siguruar portali Infomagazin, Lulzim Limani kryetar i këshillit më të madhë vendorë në Kërçovë ka dhënë dorheqje në shenjë revolte...

Sela pas takimit me Kurtin, në takim me aktivin politik të ASH Tetovë

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, sot ka realizuar takim me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin. Pas këtij takimi kreu i ASH-së, ka realizuar edhe...

Kush janë “hot” femrat që votojnë online për Lëvizjen Besa? ( foto)

Kush janë "hot" femrat që votojnë online për Lëvizjen Besa? ( foto) Sa më shumë që ofrohen zgjedhjet partitë politike bëjnë analizat dhe kalkulimet e...

Takimi i dytë mes Aleancës dhe Alternativës temë diskutimi programi zgjedhorë

Ja postimi i plotë nga faqja zyrtare e Alternativës: Sonte në selinë e Alternativës u zhvillua takimi i dytë mes grupeve të punës të koalicionit...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!