Gashi: Kurti na ka zhgënjyer të gjithëve, edhe mua si përkrahës i koalicionit LDK-Vetëvendosje

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka konfirmuar se janë deponuar nënshkrimet për thirrjen e mocionit të mos besimit ndaj Qeverisë.

“Qytetarët e Kosovës po përballen me situatë të rënduar politike. Pajtohem me shqetësimet e qytetarëve pse të ndodhë diçka e tillë dhe pse në këtë kohë. Është gabim i Kurtit se si e ka perceptuar situatën. Ndjej keqardhje për mënyrë se si kemi arritur në këtë pikë dhe se si kaq shpejt përfundoi ky koalicion”, ka thënë Gashi, njofton Klan Kosova.

Sipas tij ata e kanë pritur Kurtin deri sot pasdite që të reflektojë mbi kërkesat e LDK-së – heqjen e tarifës 100 përqind dhe anulimin e vendimit për shkarkimin e Agim Veliut.

“Nuk duhet të funksionohet me kushte, ne kemi pasë kërkesa të cilat kanë qenë legjitime dhe të arsyeshme. Kosova po përballet me presion për ta hequr tarifën 100 përqind. Kurti vet ka thënë se tarifa ka humbur kuptimin. Fajtor dhe jofator nuk është e nevojshme të diskutohet. Me rëndësi është që kemi një propozim dhe qëndrojmë në atë që të hiqet tarifa dhe gradualisht të niset me masat reciproke nga 4 deri në 6 javë si fazë e mirëbesimit që jepet ndaj tyre”.

“Situata u vështirësua me kalimin e kohës kur Kurti në mënyrë të njëanshme merrte vendime pa konsultim. Momenti i parë është deklarimi në konferencë që do të ketë heqje të tarifës me njëfarë plani gradual, poashtu veprimi i para disa ditëve të largoi njërin nga ministrat tanë nga Qeveria që ishte goditja përfundimtare e qëllimshme nga Kurti”.

“Kurtit, Mustafa ia ka shkruar një letër dhe i lutet që bashkërisht të përballemi me sfida dhe ta heqim tarifën dhe të marrim përgjegjësi. Mustafa ia deklaron Kurtit dhe i thotë “të lutem largoje tarifën sepse përndryshe do të procedojmë dalje nga Qeveria pas kalimit të periudhës së virusit. Pas lutjes së Mustafës, Kurti në mënyrë të pashpjegueshme vendos të shkarkojë nënkryetarin e LDK-së nga pozita e ministrit. Këtu ka përfunduar”.

Gashi ka thënë se është i dëshpëruar edhe personalisht nga Kurti.

“Nuk mendoj që Kurti është antiamerikan, është Kryeministër që fatkeqësisht na ka zhgënjyer të gjithëve – edhe mua si përkrahës i këtij koalicioni”.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

KMDLNJ: Kërkojmë përgjegjësi për dëmtimin e varrezave të romëve, ashkalinjve dhe egjiptasve në Rahovec

Këshilli për mbrojtjen e të drejtave dhe të lirive të njeriut ka reaguar për dëmtimin e varrezave të Romëve,...

Guvernatori i Nju Jorkut: Po vazhdojmë të humbim shumë jetëra nga koronavirusi

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka thënë se po bie numri i atyre që pranohen në spital për shkak të koronavirusit. "Ne jemi optimistë...

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit i cili sipas tyre  akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare nga funksioni i drejtorit të zyrës për...

Basha apel qeverisë: Pagesa e mbijetesës për këdo që ka humbur punën s’mund të vonohet asnjë ditë!

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka bërë thirrje qeverisë që të shpërndajë pa asnjë vonesë fondet e ndihmës ekonomike dhe të rrisë buxhetin...

Në Itali vazhdon të bie numri i të infektuarve nga COVID-19

Numri i vdekjeve nga COVID-19 në Itali ka rënë sërish në 24 orët e fundit. Të premten autoritetet njoftuan për 570 vdekje të reja, derisa...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: