Raporti i Bundesbank për koronavirusin: Kartëmonedhat, rrezik i ulët

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Kina u kërkoi në muajin shkurt bankave të dezinfektonin kartëmonedhat dhe t`i mbanin ato për shtatë ditë në vende të thata, si pjesë e politikave për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Bankave po kështu iu tha të dezinfektojnë shpesh bankomatet, në mesin e frikës se paratë mund të jenë një mënyrë e përcjelljes së sëmundjes. Por anëtari i bordit drejtues të Bundesbank, Johannes Beermann thotë se rreziku për ta marrë Covid 19 nga paratë kesh është fare minimal. Sipas Beermann “probabiliteti për t`u sëmurur nga paratë është më i vogël sesa ai I infektimit nga cdo objekt tjetër që përdorim në jetën e përditshme.

“Banknotat dhe monedhat nuk përbëjnë ndonjë rrezik të vecantë për popullatën”, siguroi ai duke shtuar se eurot janë krijuar në mënyrë të tillë që tek ato, ndotja nga përdorimi I përdtishëm të jetë minimale. Për më tepër, kartëmonedhat prej 5 dhe 10 eurosh, që qarkullojnë më tepër, kanë edhe një shtresë mbrojtëse.

“Në 35 degët e saj, Bundesbank çdo vit kalon mbi 14 miliardë kartëmonedha, heq ato të ndotura dhe I zëvendëson me të reja, të porsaprintuara”, shpjegoi Z. Beermann. Edhe virologu René Gottschalk, kreu I zyrës së shëndetit në Frankfurt, nuk mendon se ekziston rreziku I përcjelljes së koronavirusit përmes bankomatave, pasi edhe vetë aftësitë e tyre fizike janë të tilla që nuk I kthejnë në burime kalimi të patogjenëve.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Shkarkohen drejtuesit e Postës (VIDEO)

Disa jashtë, e tjerët brenda.Kështu, në një veprim të habitshëm, policia po ruante objektin qendror të Postës së Kosovës,...

Zaev: Ruajuni dhe ndiqni rekomandimet

Shkup, 10 prill 2020 (INFOMAGAZIN) – Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev sonte në profilin e tij në Fejsbuk ka shkruar se rezultati i testit të...

Koronavirus e “shet” Sportingun

Të gjithë lojtarët e Sportingut të Lisbonës janë në shitje. Klubi portugez, por jo vetëm, duhet të vlerësojë pasojat që do të shkaktohen nga...

Komunat bashkë kundër Covid-19 (VIDEO)

Krerët e pushteteve lokale u mblodhën sot në Drenas.Këshilli i Kryetarëve të Komunave të Kosovës u morën vesh që të vazhdojnë masat e kufizimit...

Prekëse: Foshnja katër ditëshe bëhet viktima më e re e koronavirusit

Një foshnje, e cila nuk është identifikuar, ka vdekur në qytetin Natal pasi kishte lind para kohe në orët e hershme të 3 prillit,...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: