BE e surprizuar me deklaratën e Thaçit, e quan reagim të paskatë

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka reaguar pas kritikave dhe sulmeve të presidentit Hashim Thaçi në drejtim të kryediplomatit sllovak, Miroslav Lajçak, i cili pritet edhe të emërohet si emisar i BE’së për negociatat e paqes Kosovë-Serbi.

Stano ka thënë se është i befasuar të shoh një reagim të tillë të pasaktë të presidentit Thaçi, duke qenë se procedurat për emërimin e Miroslav Lajçak janë duke vazhduar dhe se ende nuk ka një vendim final.

“I suprizuar të shoh një qëndrim të tillë të pasaktë. Procedurat brenda BE-së janë duke vazhduar, nuk është marrë ende asnjë vendim. Asnjë përzgjedhje s’është bërë  apo publikuar. Fillimisht procesi duhet të kompletohet, dhe do të tregojmë pastaj zyrtarisht”, ka shkruar Stano në reagimin ndaj presidentit Hashim Thaçi.

Dje kreu i shtetit të Kosovës kishte përgëzuar Miroslav Lajçakun për marrjen e postit të emisarit të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, ndërkohë i kishte thënë se misioni i tij do të jetë i destinuar për të dështuar.

Thaçi në këtë reagim kishte thënë se Lajçak nuk kishte arritur që të evitojë votën kundër të Sllovakisë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Prekëse: Foshnja katër ditëshe bëhet viktima më e re e koronavirusit

Një foshnje, e cila nuk është identifikuar, ka vdekur në qytetin Natal pasi kishte lind para kohe në orët...

Komuna e Tetovës: Ja cilat markete do të punojnë gjatë orës policore

Gjatë orës policore Inspektorati Shtetëror i Tregut në çdo qytet ka ekipe kujdestare të cilat do të bëjnë kontrollin e marketeve të cilat punojnë...

Lazio blindon Strakoshën, arrihet akordi për rinovimin e kontratës

Lazio blindon Thomas Strakoshën edhe për 5 vite të tjera. Duke parë interesimin e klubeve prestigjoze të Europës për të marrë shërbimet e gardianit të...

Mbi 100,000 të vdekur nga koronavirusi në botë

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në botë e ka kaluar shifrën 100,000. Të infektuar llogaritet të jenë 1.6 milionë njerëz. Vdekja e parë ndodhi në...

Filipçe: Me sukses amortizohet goditja e koronavirusit, kemi rritje lineare

Shkup, 10 mars 2020 (INFOMAGAZIN) – Në 24 orët e fundit në shtet janë bërë 496 testime të Kovid-19, prej të cilëve janë konfirmuar pozitivë...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: