BE e surprizuar me deklaratën e Thaçit, e quan reagim të paskatë

0

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka reaguar pas kritikave dhe sulmeve të presidentit Hashim Thaçi në drejtim të kryediplomatit sllovak, Miroslav Lajçak, i cili pritet edhe të emërohet si emisar i BE’së për negociatat e paqes Kosovë-Serbi.

Stano ka thënë se është i befasuar të shoh një reagim të tillë të pasaktë të presidentit Thaçi, duke qenë se procedurat për emërimin e Miroslav Lajçak janë duke vazhduar dhe se ende nuk ka një vendim final.

“I suprizuar të shoh një qëndrim të tillë të pasaktë. Procedurat brenda BE-së janë duke vazhduar, nuk është marrë ende asnjë vendim. Asnjë përzgjedhje s’është bërë  apo publikuar. Fillimisht procesi duhet të kompletohet, dhe do të tregojmë pastaj zyrtarisht”, ka shkruar Stano në reagimin ndaj presidentit Hashim Thaçi.

Dje kreu i shtetit të Kosovës kishte përgëzuar Miroslav Lajçakun për marrjen e postit të emisarit të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, ndërkohë i kishte thënë se misioni i tij do të jetë i destinuar për të dështuar.

Thaçi në këtë reagim kishte thënë se Lajçak nuk kishte arritur që të evitojë votën kundër të Sllovakisë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.