Covid-19/ Ndikimi mbi ekonominë dhe a ka një rreze shprese?

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Shtetet e prekura nga Covid-19 po mbyllin dyqanet, kufijtë e iu luten qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi, ekonomia globale po duket gjithmonë e më pak e shëndetshme. Dow Jones në Nju Jork e mbylli të premten me një rënie prej 4.5 për qind, duke shënuar javën më të keqe për Wall Street që nga kriza financiare e 2008. Mundësia e një recesioni global duket edhe më e prekshme; bankat qendrore kanë ulur normat e interesit në nivele rekord.

Gjithmonë e më shpesh, njerëzit po zbulojnë se nuk kanë më një punë se ku të shkojnë. Saadia Zahidi, zyrtare e lartë e Forumit Ekonomik Botëror, thotë për Euronews se rimëkëmbja e shpejtë varet nga veprimet që do të ndërmarrin sot qeveritë dhe punonjësit.

Ajo gjithashtu tha se ka më shumë nevojë për koordinim përgjatë linjave të asaj që ndodhi pas krizës financiare të 2008. Ka ende një fije shpresë, shtoi ajo. “Unë mendoj se ka disa njerëz që kanë nisur të parashikojnë se mund të shohim disa ndryshime madhore strukturore në të ardhmen në lidhje me krizën që po përjetojmë”.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Zaev: Ruajuni dhe ndiqni rekomandimet

Shkup, 10 prill 2020 (INFOMAGAZIN) – Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev sonte në profilin e tij në Fejsbuk ka shkruar...

Koronavirus e “shet” Sportingun

Të gjithë lojtarët e Sportingut të Lisbonës janë në shitje. Klubi portugez, por jo vetëm, duhet të vlerësojë pasojat që do të shkaktohen nga...

Komunat bashkë kundër Covid-19 (VIDEO)

Krerët e pushteteve lokale u mblodhën sot në Drenas.Këshilli i Kryetarëve të Komunave të Kosovës u morën vesh që të vazhdojnë masat e kufizimit...

Prekëse: Foshnja katër ditëshe bëhet viktima më e re e koronavirusit

Një foshnje, e cila nuk është identifikuar, ka vdekur në qytetin Natal pasi kishte lind para kohe në orët e hershme të 3 prillit,...

Komuna e Tetovës: Ja cilat markete do të punojnë gjatë orës policore

Gjatë orës policore Inspektorati Shtetëror i Tregut në çdo qytet ka ekipe kujdestare të cilat do të bëjnë kontrollin e marketeve të cilat punojnë...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: