Facebook ka një problem koronavirusi, ai është WhatsApp

DUHET LEXONI

Udhëtimi në Barcelonë, zbardhet mashtrimi i radhës i Erion Veliajt

Erion Veliaj ka mashtruar për paratë e udhëtimit në Barcelonë. Udhëtimi nuk u pagua nga Fusha. 2 ditë në...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB,...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me...

Qeveritë dhe zyrtarët mjekësorë po përpiqen t’i ofrojnë publikut informacion të saktë dhe në kohë në lidhje me koronavirusin e ri.

Por këto përpjekje po dëmtohen nga përhapja e dezinformatave mjekësore dhe shërimeve të rreme në një nga platformat më të njohura të mesazheve në botë, raporton “CNN”.

WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebook, po vihet nën një kontroll të përtërirë se si merret me dezinformim, si përhapjet pandemike koronavirus në të gjithë globin, duke infektuar më shumë se 200,000 njerëz dhe duke vrarë mbi 8,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Platforma është duke u përdorur për të përhapur mesazhe që shpesh përmbajnë një përzierje të pretendimeve të sakta dhe mashtruese, të cilat janë mashtruar nga ekspertët mjekësorë.

Problemi tani është aq i mprehtë sa udhëheqësit botërorë po u kërkojnë njerëzve që të ndalojnë shpërndarjen e informacionit të pa verifikuar duke përdorur aplikacionin.

Mosinformimi shpesh arrihet në telefonat inteligjentë në mesazhe që janë përcjellë nga një mik apo i afërm, dhe përfshin informacione të supozuara nga një mjek i shquar ose një mik i një shoku që punon në qeveri.

Shumë nga mesazhet përzierin këshilla të shëndosha, të tilla si si të lani duart siç duhet, me dezinformata. Një pretendim i rremë që po qarkullon: pirja e ujit të ngrohtë çdo 15 minuta do të neutralizojë koronavirusin.

Për shkak se mesazhet WhatsApp janë të koduara në një mënyrë që lejon që ata të shihen vetëm nga dërguesi dhe marrësi, zyrtarët e shëndetit publik dhe grupet e rojeve po përpiqen të gjurmojnë përhapjen e dezinformatave të koronavirusit.

- Advertisement -
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Katër të punësuar në televizionin Kanal 5 janë në vetizolim

Shkup, 10 prill 2020 (INFOMAGAZIN) – Një përfaqësues i televizionit “Kanal 5” në konferencën e sotme për shtyp të Ministrit...

Norwichi transferon sulmuesin Sinani me prejardhje nga Dragashi

Norwich City ka nënshkruar me sulmuesin nga Luksemburgu,  Danel Sinani. Lojtari ka nënshkruar kontratë tri vjeçare me ekipin anglez dhe do nis aventurën në ishull nga...

KMDLNJ: Kërkojmë përgjegjësi për dëmtimin e varrezave të romëve, ashkalinjve dhe egjiptasve në Rahovec

Këshilli për mbrojtjen e të drejtave dhe të lirive të njeriut ka reaguar për dëmtimin e varrezave të Romëve, Ashkalive dhe Egjiptasve në Rahovec.“KMDLNJ...

Guvernatori i Nju Jorkut: Po vazhdojmë të humbim shumë jetëra nga koronavirusi

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka thënë se po bie numri i atyre që pranohen në spital për shkak të koronavirusit. "Ne jemi optimistë...

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit i cili sipas tyre  akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare nga funksioni i drejtorit të zyrës për...
- Advertisement -

MË SHUMË ARTIKUJ

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: