BOTË

1 ton kanabis në ishullin grek, kutitë me drogë u fshehën në një shpellë të vogël

Departamenti i antidrogës së rojes bregdetare greke ka zbuluar mesditën e së hënës, një sasi prej 1 ton kanabis në vendin Piperi të ishullit Alonis, në detin Egje. Sic gazetari Artur Bibe raporton nga Athina, sipas policisë greke, lënda narkotike...

Sulmohet baza e forcave amerikane në Somali

Xhihadistët sulmuan një bazë ushtarake në Somali, në të cilën trupat amerikane i stërvisin forcat speciale lokale. Sulmi ndodhi në bazën Baledogle, në rajonin Shabelle e Poshtme, por nuk u raportua për viktima. Përgjegjësinë për të e mori grupi militant Al-Shabab,...

Zgjedhjet nuk e ndryshojnë kursin e Austrisë

Partia konservatore austriake, ÖVP e Të Gjelbrit fitoi shumë vota në zgjedhjet e së dielës në Austri. Partia djathtiste, FPÖ ka humbur, por kjo nuk do të thotë, se gjërat do të ndryshojnë, mendon Norbert Mappes-Niediek. Kush di të numërojë...

Një i ri shqiptaro-amerikan në garë për asamblenë e shtetit të Nju Jork-ut

Marko Kepi, një i ri shqiptaro-amerikan, fillon sot fushatën për asamblenë e shtetit të Nju Jorkut. Markoja, i cili ka ardhur në SHBA në moshë të vogël, i tha Zërit të Amerikës se në lagjen Staten Island, ku ai...

Princi saudit: Ndaloni Iranin ose ekonomia gobale do shkatërrohet

Princi i kurorës së Arabisë Saudite ka paralajmëruar se çmimet e naftës mund të rriten me shifra të paimagjinueshme nëse bota nuk vepron për të penguar Iranin. Mohamed bin Salman tha se një luftë midis Arabisë Saudite dhe Iranit do...

Trump: Po përpiqen të më ndalin

Nisja e mundshme e procedurës së shkarkimit kundër presidentit Trump është shndërruar në debat të madh. Trumpi e ka shpallur në Twitter aferën e Ukrainës si “mashtrimin më të madh në historinë e politikës amerikane”. I përballur me planet për...

Shkeli hapësirën ajrore të Turqisë, rrëzohet droni

Avionët luftarakë turq rrëzuan një dron që raportohet se shkeli hapësirën ajrore turke përgjatë kufirit sirian, sipas Ministrisë së Mbrojtjes. Ministria tha se droni ishte rrëzuar nga dy aeroplanë F-16. Tani për tani, është e panjohur se kujt i takon droni,...

Kurz fiton zgjedhje e parakohshme parlamentare në Austri

Populistët e ish-kancelarit austriak Sebastian Kurz fituan bindshëm sot zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Partia OEVP e Kurz fitoi 37,1% të votave, ndërkohë që e djathta ekstreme ra ndjeshëm. SPOE ndodhet në vendin e dytë me 22,5%, përpara nacionalistëve të FPOE me...

Dy shqiptarë të fesë myslimane restaurojnë falas kishën italiane

Ata nuk janë të krishterë por kur panë kishën e San Rocco në Pratola Pelignaro ku njerëzit nuk kishin kushte për të qëndruar, nuk qëndruan indiferentë. Zoti është vetëm një dhe është kënaqësi të shikosh shtëpinë e tij më të...

Libia shpëton 71 migrantë

Rojet bregdetare të Libisë kanë shpëtuar 71 migrantë, të cilët po udhëtonin me një anije, pranë brigjeve libiane. Patrulla e rojeve bregdetare e kishte gjetur anijen me migrantë në afërsi të brigjeve të qytetit al-Khoms, tha Marina libiane. Migrantët, që janë...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Humbja e BDI-së në zgjedhjet parlamentare të 12 prillit të këtij viti do jetë fitore për shqiptarët

Në zgjedhjet parlamentare të viti 2016, BDI-së iu përgjysmuan deputet. Por në njëfarë mënyre u dyfishua  ndikimi politik i...
- Advertisement -

Ekskluzive: Dorëhiqet kryetari i këshillit më të madhë vendorë të BDI në Kërçovë

Sipas informacioneve që ka siguruar portali Infomagazin, Lulzim Limani kryetar i këshillit më të madhë vendorë në Kërçovë ka dhënë dorheqje në shenjë revolte...

Sela pas takimit me Kurtin, në takim me aktivin politik të ASH Tetovë

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, sot ka realizuar takim me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin. Pas këtij takimi kreu i ASH-së, ka realizuar edhe...

Kush janë “hot” femrat që votojnë online për Lëvizjen Besa? ( foto)

Kush janë "hot" femrat që votojnë online për Lëvizjen Besa? ( foto) Sa më shumë që ofrohen zgjedhjet partitë politike bëjnë analizat dhe kalkulimet e...

Takimi i dytë mes Aleancës dhe Alternativës temë diskutimi programi zgjedhorë

Ja postimi i plotë nga faqja zyrtare e Alternativës: Sonte në selinë e Alternativës u zhvillua takimi i dytë mes grupeve të punës të koalicionit...
error: Content is protected !!