EKONOMI

Rreth 10 mijë raste të gripit për dy muaj në Kosovë

Prej datës 1 tetor e deri më 4 dhjetor në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë raportuar gjithsej 9,545 raste të dyshimta me grip, 1504 raste infeksione respiratore akute dhe 9 raste me infeksion të rëndë respirator akut (SARI). Rastet...

Gjysma e popullsisë së botës rrezikohet nga ky infeksion

Malaria është një sëmundje që vazhdon të prekë miliona njerëz çdo vit dhe rezulton në humbjen e rreth 400.000, kryesisht fëmijëve në Afrikë. Arsyeja për një statistikë të tillë të zezë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, është ngecja në luftën...

Larja e dhëmbëve ndihmon në problemet e zemrës

Larja e shpeshtë e dhëmbëve nuk shërben vetëm për një higjienë më të mirë orale. Por mbron edhe nga aritmia dhe apo problem të miokardit. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga universiteti i Seulit dhe i...

Antibiotikët natyralë kundër sëmundjeve të dimrit

Ftohje, dhimbje fyti dhe kollë, dhimbje kyçesh dhe dobësi e përgjithshme. Këto janë simptomat e lidhura me sëmundjet e stinës së ftohtë ku na vijnë në ndihmë shumë metoda natyrale për t’i trajtuar Një shembull është shafrani i Indisë, i...

Një qese e çajit përmban 16 mikrogramë plastikë

Shkencëtarët kanadezë kanë zbuluar se zhytja e një qese plastike të çajit në 95 gradë Celsius liron rreth 11.6 miliardë copa mikroplastike në vetëm një filxhan çaj. Këto janë copa shumë të vogla plastike midis 100 nanometra dhe pesë milimetra...

Ujë dhe kripë kundra këmbëve të fryra

Natyra nuk rresht sa na befasuari: na ofron pafund medikamente natyrale për të përmbushur nevojat tona të përditshme. Me siguri që keni në dispozicion ujë dhe kripë në shtëpi, kështu që vazhdoni të na lexoni! Në fakt uji me kripë...

Cili është organi më i rëndësishëm, truri apo zemra?

Shpesh kjo pyetje diskutohet kur kardiologët dhe neurologët bëhen bashkë, por edhe ne njerëzit e thjeshtë e gjejmë veten duke pyetur se në fakt cili organ ka më shumë rëndësi. Padyshim që truri është shumë më i ndërlikuar se zemra....

Pse u ndalua përdorimi i Ranitidinës

Ranitidina, medikamenti që përdoret për shqetësimet e stomakut, hiqet nga përdorimi edhe nga tregu farmaceutik në Shqipëri. Pas njoftimit të Agjencisë Europiane të Barnave se disa ilaçe që kanë në përbërje ranitidinë kanë elemente kancerogjene. Agjencia Kombëtare e Barnave njoftoi...

Ndalni përdorimin e Ranitidinës! Ilaçi u ndalua në Europë

Ky ilaç ka përdorim të shpeshtë nga qytetarët sa herë ndiejnë probleme të stomakut, madje e marrin edhe pa recete në farmaci, nuk duhet të përdoret më. Bëhet fjalë për principin aktiv ranitidine, tabletë në formë doze 150 mg dhe...

Merrni nga një lugë vaj kokosi çdo ditë për trup të shëndetshëm

Ju mund të keni lexuar pafund për disa nga përfitimet e mahnitshme të vajit të kokosit, por një përfitim shëndetësor mund të jetë i ri për ju. Rezulton se vaji i arrës së kokosit mund të ndihmojë në rregullimin...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Meet with the UPS that is hot delivery driving ladies crazy in NYC

Meet with the UPS that is hot delivery driving ladies crazy in NYC Gunman whom hijacked UPS truck shot,...
- Advertisement -

Flet për herë të parë dhëndrri që i vdiq nusja nga helmimi misterioz

Janë ende të freskëta dekoret e dasmës së Olsit dhe Rezartës, por fatkeqësisht martesa e tyre, që finalizoi një histori dashurie katër vjeçare, nuk...

Zaev kritikon gjyqësorin: Të kontrollohet pasuria e gjykatësve

Pastrimi në gjyqësor duhet të fillojë menjëherë, bëri thirrje lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, në tribunën e fundit nga tribuna e mbajtur në Shkup....

Ziadin Sela: Fati i shqiptarëve vendoset më 12 Prill (VIDEO)

Kreu i Aleancës për Shiqptarët, Ziadin Sela bashkë me bashkëpunëtorët e tij, janë duke realizuar takime me qytetarët nëpër çdo vendbanim ku ata kanë...

Exactly How Much Do Ukrainian Mail Order Brides Expense?

Exactly How Much Do Ukrainian Mail Order Brides Expense? Their key life stumbled on light after their unexpected death Brand ...
error: Content is protected !!