INOVACION

BMW Serie 3 shkëlqen në Paris

Në hapje të panairit të veturave në kryeqytetin francez, kompania gjermane ka prezantuar serinë e tretë të saj, një ditë pas publikimit të fotove të këtij modeli. BMW Serie 3 për 2019 është 76 mm më e gjatë se modeli...

Mos i hidhni mobilët e vjetër: Katër brendet që shiten deri në 1 mijë euro

Telefonat e vjetër mobilë shpesh përfundojnë në bërllok sapo të blihet një model më i ri, por pas këtij lajmi mendoni dy herë para se të veproni në mënyrë të tillë. Për disa modele klasike, ky mund të jetë një...

Ekrani i Galaxy S10 mund të vijë me një ekran ndryshe

Samsung Galaxy S10 i ri do të dalë në fillim të vitit të ardhshëm dhe është tashmë i promovuar nga Samsung si telefon që do të bëj një hap të madh përpara, dhe duket sikur ekrani mund të luajë...

Japonia krijon veturën e parë me material deri në 90 për qind nga plastike

Shkencëtarët e Universitetit të Tokios prezantuan veturën e parë në botë të prodhuar 90 për qind nga plastika të llojeve të ndryshme. Për shkak të përdorimit mbizotërues të këtij materiali, shkencëtarët e teknologjisë inovative kanë krijuar një makinë që është...

Arabia Saudite prezanton trenat e shpejtë që lidhin Mekën dhe Medinën

Një linjë e shpejtë hekurudhore me gjatësi prej 450 kilometrash dhe me vlerë prej 16 miliardë dollarësh do t’i lidhë Mekën dhe Medinën. Kjo do ta përshpejtojë kohën e udhëtimit për madje tri orë, dhe në vend të pesë orëve...

Bie faqja e Facebook, miliarda përdorues në alarm (Foto)

Miliarda përdorues nuk kanë mundur të futen për disa minuta në rrjeti sociale Facebook për shkak se faqja nuk hapej as në versionin desktop dhe as nga aplikacioni. Për shkaqe ende të paqarta rrjeti më i madh social në botë...

YouTube përshtatet me celularët e ri iPhone XS dhe iPhone XS Max

Apple mund të mos përdorë kodekët që preferon YouTube, por kjo nuk do të thotë që me iPhone-t e fundit do të shikoni me cilësi më të ulët. YouTube ka përditësuar aplikacionin e saj iOS dhe ka shtuar mbështetjen e...

Themeluesit e Instagramit largohen nga kompania

Bashkëthemeluesit e aplikacionit për shpërndarje të fotografive, Instagram, Kevin Systrom dhe Mike Krieger do të largohen nga kompania. Systrom, deri tani shef ekzekutiv i aplikacionit ka thënë se ata do të largohen për të “zbuluar kreativitetin tonë”. Instagam, aplikacion që është...

iPhone XR pritet të destabilizoj konkurrencën në muajin më të fortë të telefonave Android

Tetori ndodh të jetë një muaj i madh për telefonat Android, me shumë pajisje të reja në pritje për lansim. Pixel 3 dallon si një nga telefonat Android më të pritur të vitit. Për më tepër, Huawei po lanson...

Samsung me katër kamera, konfirmohet ngjarja më 11 tetor

Mes thashethemeve se ka një telefon Samsung me katër kamera në zhvillim, kompania konfirmoi një ngjarje për 11 tetor. Ftesa lë të nënkuptohet se me të vërtetë bëhet fjalë për një pajisje me katër kamera. Informacioni nga burimet e...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Masa më të rrepta kundër COVID-19/ Miratohen rregullat për hyrjen në Gjermani

Gjatë ditës së sotme, në Gjermani kanë hyrë në fuqi rregulla më të rrepta të hyrjes në vend, për...
- Advertisement -

Kush duhet të vendosë maskë? Kreu i OBSH-së tregon cila janë kategoritë që e kanë të domosdoshme

Kreu i OBSH në Tiranë, Raul Gonzalez ka treguar se cilët janë kategoritë që duhet të përdorin maska. "Edhe kjo është një çështje që ka...

iOS 14 do të ndryshojë mënyrën sesi përdorni iPhone

Përditësimi i ardhshëm i iPhone do të ketë një funksion të ri cili lejon përdorimin e disa aplikacioneve pa pasur nevojë ti shkarkoni dhe...

Mbi 100 mijë viktima nga koronavirusi

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka kaluar mbi 100 mijë. Gjithsej 100.260 viktima janë regjistruar deri më tani në mbarë botën,...

Po shqyrtohet mundësia për shërim me plazmën e gjakut, por kjo terapi nuk i ndihmon çdokujt

Shkup, 10 prill 2020 (INFOMAGAZIN) – Protokolli për shërim me plazmën e gjakut nga konvaleshenca është bërë ndërsa këtë javë për këtë është diskutuar në...
error: Content is protected !!