INOVACION

Facebook sjell një ndryshim jetik në aplikacionin Android

Aplikacioni Android i Facebook ka një panel të ri navigimi i cili përmirëson ndjeshëm përdorimin e telefonit me një dorë.Përditësimi i fundit i aplikacionit Android, sjell panelin e ri të navigimi që normalisht është në krye të aplikacionit, tashmë...

Bie Google, preken Gmail madje edhe Snapchat

Gmail ndaloi së funksionuari për mijëra përdorues ditën e Mërkure ndërsa njerëzit po punojnë nga shtëpitë e tyre për shkak të pandemisë së koronavirusit.Uebsajti i gjurmimit të problemeve me aksesin në shërbime të ndryshme online, Down Detector, mori mijëra...

Versioni i ri i Firefox sjell tre ndryshime madhore

Mozilla lançoi ditën e Hënë versionin 75 të shfletuesit Firefox. Si gjithnjë versionet e reja sjellin një numër përditësimesh sigurie por edhe ndryshime për zhvilluesit të cilët shkruajnë aplikacione uebi.Megjithatë përditësimi që ra në sy kësaj here ishte i...

Lista e miliarderëve, Forbes zbulon njerëzit më të pasur të botës

As një divorc prej 40 miliardë dollarësh nuk e gjunjëzon dot Jeff Bezos, themeluesin dhe CEO e Amazon nga të qenurit njeriu më i pasur në botë.Për vitin e tretë me radhë ai kryesoi listën e miliarderëve të Forbes....

Themeluesi i Twitter dhuron 1 miliardë për të luftuar koronavirusin

Jack Dorsey, themeluesi i Twitter dhe aplikacionit të pagesave Square, tha se do të dhurojë 1 miliardë dollarë për të luftuar koronavirusin.Sipas Dorsey, donacioni përfaqëson 285 të pasurisë së tij. Lajmin ai e dha në rrjetin social Twitter duke...

Më 11 Prill Shkodra thyen barrierat e izolimit me aktivitetin më të madh të inovacionit dhe dixhitalizimit Shkodra Digital Weekend

Impakti social dhe ekonomik që teknologjia ka pasur në jetët e tona po zgjerohet me shpejtësi. Të gjendur përballë një vrulli të tillë mundësish, Shqipëria dhe rinia shqiptare ballafaqohet me një nevojë për rritjen e vetëdijes dhe përhapjen e...

Facebook lançon një aplikacion për çiftet

Rrjeti social Facebook lançoi ditën e Marte një aplikacion të ri social quajtur “Tuned” dhe është krijuar për çiftet të cilat mund të bisedojnë, ndajnë foto e muzikë dhe të kenë një hapësirë kujtimesh mes tyre.Aplikaiconi aktualisht ofrohet vetëm...

Gjermania lançon një aplikacion për të gjurmuar koronavirusin

Autoritetet shëndetësore në Gjermani lançuan ditën e Marte një aplikacion për orët inteligjente në bashkëpunim me startupin Thryve për të monitoruar përhapjen e koronavirusit.I quajtur The Corona-Datenspende aplikacioni grumbullon informacione jetike nga vullnetarë që përdorin orë inteligjente si pulsi,...

Microsoft merr vendimin drastik për konferencat deri më 2021

Microsoft është duke planifikuar të bëjë të gjitha aktivitetet e parashikuar deri më 2021 vetëm në formatin online për shkak të pandemisë së koronavirusit.Prodhuesi i softuerit tha në Mars se konferenca e zhvilluesve Build 2020 do të transformohet në...

WhatsApp aplikon kufizime në ridërgimin e mesazheve

Whatsapp ka vendosur të imponoj masa shtesë për të kufizuar shpërndarjen e postimeve në platformë në përpjekje për të parandaluar keqinformimin.Aplikacioni shumë popullor i komunikimit në pronësi të Facebook tha se mesazhet të cilat janë ridërguar 5 herë njëherazi,...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Katër të punësuar në televizionin Kanal 5 janë në vetizolim

Shkup, 10 prill 2020 (INFOMAGAZIN) – Një përfaqësues i televizionit “Kanal 5” në konferencën e sotme për shtyp të Ministrit...
- Advertisement -

Norwichi transferon sulmuesin Sinani me prejardhje nga Dragashi

Norwich City ka nënshkruar me sulmuesin nga Luksemburgu,  Danel Sinani. Lojtari ka nënshkruar kontratë tri vjeçare me ekipin anglez dhe do nis aventurën në ishull nga...

KMDLNJ: Kërkojmë përgjegjësi për dëmtimin e varrezave të romëve, ashkalinjve dhe egjiptasve në Rahovec

Këshilli për mbrojtjen e të drejtave dhe të lirive të njeriut ka reaguar për dëmtimin e varrezave të Romëve, Ashkalive dhe Egjiptasve në Rahovec.“KMDLNJ...

Guvernatori i Nju Jorkut: Po vazhdojmë të humbim shumë jetëra nga koronavirusi

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka thënë se po bie numri i atyre që pranohen në spital për shkak të koronavirusit. "Ne jemi optimistë...

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit i cili sipas tyre  akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare nga funksioni i drejtorit të zyrës për...
error: Content is protected !!