INOVACION

Laptopi i Origin nuk është si gjithë të tjerët

Origin prezantoi ditën e sotme një laptop të pazakontë. EON15-X ka një procesor ndërtuar për desktopët, modelin 12-bërthamësh AMD Ryzen 3900.Krahasuar me Ryzen 9 3900X, procesori i vendosur në laptop ka të gjitha tiparet e tij me përjashtim të...

Google Maps vjen në mbështetje të restoranteve

Aplikacioni Google Maps është i dobishëm edhe për të porositur diçka për të ngrënë ndërsa jemi të izoluar për shkak të koronavirusit.Google lançoi disa ndryshime në aplikacionin Andorid dhe iOS që nxjerrin në pah restorantet me një shërbim dërgese.Aplikacioni...

Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

Shumë kompani kanë ofruar resurset e tyre për të rritur kërkimet dhe luftuar COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi dhe këtyre kompanive u është bashkuar së fundi NVIDIA.Prodhuesi i njohur i kartave grafike ju bashkua Konsorciumit të Kompjuterikës së...

Smartfoni i ri i Samsung do ta bëjë teknologjinë 5G të përballueshme për këdo

Galaxy A51 është një prej smartfonëve buxhetorë më të suksesshëm të Samsung dhe gjiganti Korean po përgatitet të lançojë një version 5G të tij duke sjellë gjeneratën e re celulare tek ky segment smartfonësh dhe blerësish.Ekzistenca e këtij telefoni...

Autoritetet Evropiane kërkojnë krijimin e një aplikacioni për gjurmimin e COVID-19 në nivel Evropian

Agjencia Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave EDPS bëri thirrje ditën e Hënë për krijimin e një aplikacioni pan-Evropian për të gjurmuar përhapjen e koronavirusit në vend të aplikacioneve të cilat po përdoren në disa vende Evropiane dhe që...

Dy probleme kritike sigurie e bëjnë përditësimin e Firefox të detyrueshëm

Mozilla adresoi dy probleme sigurie zero-ditore në Firefox të cilat po shfrytëzoheshin nga hakerët. Të dy problemet e sigurisë ishin kritike dhe përmes tyre hakerët mund të ekzekutonin një kod arbitrar në kompjuterët e përdoruesve deri në dështimin e...

Keqpërdorimet e Facebook-ut në kohën e zgjedhjeve

Rrjetet sociale mund të luajnë një rol shumë të rëndësishëm në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA. Mund të ketë edhe faktorë të tjerë negativë. Koncerni amerikan Facebook vlerëson se rrjetet sociale mund të luajnë një rol shumë të...

Volkswagen publikon fotografi të ‘Golf 8’ në versionin karavan

Gjiganti i makinave gjermane ka konfirmuar se gjenerata e re e Golfit do të prodhohet në versionin karavan. Në fakt, Golf SportWagen (Variant) dhe Alltrack tashmë janë anuluar zyrtarisht për tregun amerikan, transmeton lajmi.net. Kësisoj, mbetet e paqartë se çfarë do...

Logoja e Apple mund të ndriçohet në iPhone 12, kur merrni njoftime të reja

Njerëzit kanë qenë në kërkim të dëshpëruar për mënyra për ta bërë që të ndizet logoja e Apple në pjesën e pasme të iPhone, që nga pajisja e debutuar në vitin 2007. Disa madje kanë pasur sukses. Por duket se...

McLaren 720S pjesë e edicionit special, të ndërtuar vetëm për pistat e Evropës

Kjo makinë do të ndërtohet në pesë versione, që t’i përshtate pesë pistave të ndryshme Super-makina McLaren 720S – me motorin 4.0 litra V8 që prodhon 710 kuaj fuqi – është shumë e fuqishme për ta vozitur në rrugë, andaj...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

KMDLNJ: Kërkojmë përgjegjësi për dëmtimin e varrezave të romëve, ashkalinjve dhe egjiptasve në Rahovec

Këshilli për mbrojtjen e të drejtave dhe të lirive të njeriut ka reaguar për dëmtimin e varrezave të Romëve,...
- Advertisement -

Guvernatori i Nju Jorkut: Po vazhdojmë të humbim shumë jetëra nga koronavirusi

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka thënë se po bie numri i atyre që pranohen në spital për shkak të koronavirusit. "Ne jemi optimistë...

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit

Lista Serbe kërkon shkarkimin e Nenad Rashiqit i cili sipas tyre  akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare nga funksioni i drejtorit të zyrës për...

Basha apel qeverisë: Pagesa e mbijetesës për këdo që ka humbur punën s’mund të vonohet asnjë ditë!

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka bërë thirrje qeverisë që të shpërndajë pa asnjë vonesë fondet e ndihmës ekonomike dhe të rrisë buxhetin...

Në Itali vazhdon të bie numri i të infektuarve nga COVID-19

Numri i vdekjeve nga COVID-19 në Itali ka rënë sërish në 24 orët e fundit. Të premten autoritetet njoftuan për 570 vdekje të reja, derisa...
error: Content is protected !!