SHKENCË

Shkencëtarët bëjnë një zbulim të madh përgjatë kërkimit për jashtëtokësor

Shkencëtarët kanë gjetur avull uji në një planet për herë të parë ndonjëherë, duke shënuar një hap të madh përpara në kërkimin e jashtëtokësorëve. Eksoplaneti, i njohur si K2-18b, është ndoshta planeti më i përshtatshëm për banim, që njerëzimi ka...

Dështon misioni për nisjen në Hënë i anijes hapësinore të Indisë

India ka shtyrë misionin e saj të dytë në hënë, për shkak të asaj që agjencia hapësinore e vendit e përshkroi si një “pengesë teknike”. Misioni Chandrayaan-2 u ndërpre më pak se një orë përpara nisjes. Një zëdhënës i Organizatës për...

Në Mars zbulohen mijëra vullkane prej balte

Në Mars është një zonë prej 12 000 kilometrash katrorë e mbushur me mijëra vullkane prej balte, pra struktura të krijuara nga ngritja e ujit nga thellësia, sedimenteve dhe gazit dhe jo nga dalja e llavës. Të zbuluara nga një...

Një asteroid i artë drejt Tokës, mund ta bëjë çdo banor miliarder

Edhe nëse ishte “Big Bang”, “Midas” ose vetë Perëndia, ne nuk do të shkojmë ndonjëherë përtej misterit të origjinës së floririt. Por ne dimë se është minerali më me vlerë dhe tashmë kemi identifikuar një asteroid me vlerë 700...

Shkencëtarët zgjidhin misterin e malit të vetmuar të Ceres

Një studim që përfshin shkencëtarë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), Qendra Hapësinore Gjermane (DLR), Laboratori Jet Propulsioni i NASA-s dhe Sapienza Università di Roma, tani kanë zgjidhur misterin se si kupola gjigante vullkanike Ceres, Ahuna Mons, u formua. Duke...

Shkencëtarët zbulojnë dy planetë të rinj, të ngjashëm me Tokën në galaktikën tonë

Shkencëtarët kanë deklaruar se i kanë zbuluar dy planetë të rinj, të ngjashëm me Tokën në galaktikën tonë. Planetët e sapozbuluar janë kaq të ngjashëm me Tokën sa që tashmë janë në mesin e top 20 kandidatëve për kolonizim. Të...

NASA hap Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar për turistët

NASA njoftoi sot se do të autorizojë vitin e ardhshëm turistët e hapësirës dhe sipërmarrje private që të përdorin, kundrejt pagesës, Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS), ku agjencia amerikane hapësinore po përpiqet të tërhiqet financiarisht. “NASA ka hapur stacioni hapësinor ndërkombëtar...

Zbulohet “Planeti i ndaluar”, tri herë më i madh se Toka

Një planet i ri gati tri herë më i madh se Toka është zbuluar nga astronautët. Studimi u botua në Revistën mbretërore Astronomike ku shkruhet se trupi qiellor “NGTS-4b” është i ngjashëm me Neptunin.Planeti është pagëzuar me emrin “Planeti...

NASA përzgjedh kompaninë për garën e Hënës

Nju Jork, 28 maj – NASA ka zgjedhur kompaninë e parë për garën e Hënës. Ajo quhet ”Maxar Technologies” dhe do të ndërtojë modulin që do të furnizojë me energji stacionin hënor të Gateway. Kontrata me ”Maxar Technologies”, me vlerë 375...

Programi u mbyll zyrtarisht në vitin 2012 por SHBA-ja heton ende për UFO-t

Kërkimi i objekteve fluturuese të paidentifikuara mbetet nën fokusin e Pentagonit. Një nga programet e tyre, i quajtur Advanced Aerospace Threat Identification Program (Aatip) sipas vetë Pentagonit ka kryer hulumtime dhe hetime mbi fenomenin e objekteve fluturuese të paidentifikuara. Programi...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Mbi 100,000 të vdekur nga koronavirusi në botë

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në botë e ka kaluar shifrën 100,000. Të infektuar llogaritet të jenë 1.6 milionë...
- Advertisement -

Filipçe: Me sukses amortizohet goditja e koronavirusit, kemi rritje lineare

Shkup, 10 mars 2020 (INFOMAGAZIN) – Në 24 orët e fundit në shtet janë bërë 496 testime të Kovid-19, prej të cilëve janë konfirmuar pozitivë...

Sveçla dhe Qalaj kanë bërë dhurimin vullnetarë të gjakut

Ushtruesi i detyrës së ministrist të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, njëherësh Koordinator i Grupit Ndër-institucional për Menaxhimin e Incidenteve, Xhelal Sveçla, i...

Epidemiologia paralajmëron qytetarët: Masat do të lehtësohen

Epidemiologia Rovena Daja, në një lidhje të drejtpërdrejtë me studion në A2, deklaroi se në Shqipëri “do të vijojmë ta kemi kurbën e sheshtë,...

Katër të punësuar në televizionin Kanal 5 janë në vetizolim

Shkup, 10 prill 2020 (INFOMAGAZIN) – Një përfaqësues i televizionit “Kanal 5” në konferencën e sotme për shtyp të Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, informoi...
error: Content is protected !!