MAQEDONI

Ziadin Sela nga Tirana: Qeveria LSDM-BDI e ka humbur që moti betejën me krimin dhe korrupsionin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një intervistë për Euronews Albania, ka deklaruar se Qeveria aktuale e koalicionit LSDM-BDI ka dështuar në rrugën për antarsim në BE, Maqedonia e Veriut nuk mori datë për çelje të bisedimeve...

Ish ushtari i UÇK-së: ‘Me pas ditë që vjen kjo ditë asnjëherë nuk do tua kisha ruajtur shpinën’

Ish pjestari i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Ramush Hasallari, ka thumbuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetin nëpërmjet një fotografie të postuar në rrjetet sociale. Ramush Hasallari ka postuar një fotografi të vitit 2001, ku ai shihet pas shpinës...

Vjedhje e rëndë në një xhami në Gostivar, publikohen pamjet

Në Gostivar gjatë fundjavës është regjistruar një vjedhje në një objekt fetar, përkatësisht në një xhami. Siç njoftojnë nga MPB, më 29 shtator në Stacionin Policor Gostivar është denoncuar se më 28.09.2019 rreth orës 10:30, disa kryes të panjohur kanë...

Ende asnjë zgjidhje për nxënësit shqiptarë të Idrizovës

Nesër në rend ditë në seancë qeveritare do të diskutohet për problemin me mësimin në gjuhën shqipe në shkollën “ Njegosh”, të Idrizovës cilët edhe një muaj pas fillimit të vitit shkollorë nuk kanë ndjekur asnjë orë mësimi. Në...

Vazhdojnë negociatat mes MASH-it dhe SASHK-ut për pagat e mësimdhënësve

Ministri i Arsimit dhe Shkencës (MASH) Arbër Ademi, sot deklaroi se do t’i vazhdojnë negociatat me Sindikatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK), ku do të diskutohet për kërkesën e këtyre të fundit, për rritjen e pagave për punonjësit...

Zaev: I pranojmë mesazhet e Bullgarisë, presim zgjidhje të çështjeve të hapura

“Është e mundur që të gjendet zgjidhje e çështjeve të hapura me Bullgarinë. Ne kemi nënshkruar marrëveshje, në të cilën kemi pranuar se kemi histori të përbashkët, ndërsa kuptohet një pjesë e historisë e kemi të veçantë të dyja...

Bloomberg: Negociatat për Maqedoninë e V. e Shqipërinë hapen më 15 tetor

15 tetori pritet të jetë një datë pozitive për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Agjencia amerikane e lajmeve, Blumberg, raporton se dy vendet do të çelin negociatat për anëtarësimin me BE-në në bazë të një projektdeklaratë të ministrave evropianë. “Duke...

Zaev: Jam i gatshëm për takimin me Mickoskin

Kryeministri Zoran Zaev në një konferencë për shtyp pranë qeverisë tha se ai është i gatshëm për takimin e radhës me kryetarin e opozitës Hristjan Mickoski. Ai theksoi se grupet e punës po punojnë për të arritur këtë takim...

Osmani i sigurt për marrjen e datës në tetor

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani ka thënë se Maqedonia e Veriut më 17 tetor do të merr datë për fillimin e bisedimeve me BE-në. “Unë mendoj po. Ja ndoshta për herë të parë kështu me optimizëm do të them...

Maqedoni, në 2018 mbi 10 mijë vdekje nga sulmet kardiake

Sëmundjet kardiovaskulare vazhdojnë të prijnë në listën e sëmundjeve të rrezikshme. Në botë, 17.9 milionë njerëz vdesin çdo vit  nga këto sëmundje ndërkohë, në Maqedoninë e Veriut, vetëm gjatë vitit 2018 janë regjistruar mbi 10 mijë vdekje nga sëmundjet...
- Advertisement -

LAJMET TË FUNDIT

Bardhyl Alia: Këndvështrimi i situatës në RMV

Shkruan Bardhyl Alia:   Më pyetën Me pyeten çfar eshte kendveshtrimi  im  ndaj  situates ne Maqedoni( RMV) çfar kendveshtrimi prêt prej meje ,...
- Advertisement -

Më 12 prill do jemi në vendlindje për të mbështetur Aleancën për Shqiptarët

Aleanca për Shqiptarët-dega për Zvicërr ka mbajtur mbledhje ku është diskuruar rreth aktiviteve politike me theks të veçantë zgjedhjet e përgjithshme që do të...

Ziadin Sela nga Tirana: Qeveria LSDM-BDI e ka humbur që moti betejën me krimin dhe korrupsionin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në një intervistë për Euronews Albania, ka deklaruar se Qeveria aktuale e koalicionit LSDM-BDI ka dështuar në...

Ish ushtari i UÇK-së: ‘Me pas ditë që vjen kjo ditë asnjëherë nuk do tua kisha ruajtur shpinën’

Ish pjestari i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare Ramush Hasallari, ka thumbuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetin nëpërmjet një fotografie të postuar në...

Ziadin Sela apel administratorëve shqiptarë: Ju garantojmë mbështetje dhe avansim

Ziadin Sela i shoqëruar nga kryesia e ngushtë po vazhdon takimet me qytetarët duke bashkëbiseduar me ç'do shqiptarë për të dëgjuar hallet,sugjerimet,këshillat por dhe...
error: Content is protected !!